Aktuality

Víno z blízka na Špilberku: vína k ochutnání i nákupu domů

6. 11. 2018
Jsou mezi vámi tací, co se už nemůžou dočkat a už v létě ze mě mámili slib, že Špilberk bude. Věřím, že s sebou vezmou i přátele, kteří budou na zimním Víně z blízka poprvé. Vzkaz pro všechny: nespoléhejte na to, že víte, jak to chodí. Proti loňsku máme pár změn. Především: ve vstupence máte 13 degustačních žetonů, jeden žeton – jeden vzorek vína. Další si můžete koupit po deseti korunách. Tuto změnu jsme udělali jako nezbytnou podmínku pro udržení existence celé akce a vycházíme tím vstříc vinařům.
 

Víno z blízka na Špilberku: pestrá nabídka setkání s vinaři a jejich víny

23. 10. 2018
Za deset let pořádání Festivalu otevřených sklepů a Vína z blízka máme v seznamu asi 330 spřátelených a spolupracujících vinařství. Mezi nimi velká, střední i úplně neznámá. Vloni jsme vsadili na ta známější, letos jsme vybrali kvalitu, kterou v supermarketech nenajdete. Ne každý vinař se totiž touží stát středním, natož velkým výrobcem. Mnozí jdou za svým ideálem kvalitního a typicky moravského vína. Doba jim přeje, moravský vinný patriotismus vládne napříč českými i moravskými kraji a napříč všemi generacemi. Po třech vinařstvích jsme vybrali z každé vinařské podoblasti a přidali ještě vinařství třinácté. Reprezentují vinařskou oblast Morava od Hnanic na Znojemsku až po Bzenec na Kyjovsku, od Archlebova na severu až po Sedlec u Mikulova na jihu.
 

Víno z blízka na Špilberku: 100 let republiky a 100 vín z Moravy

9. 10. 2018
Obdivujete genia loci Brna? Pohled z oken hradu Špilberku na zimní město je okouzlující. Máte rádi architekturu? Pokud jste ještě neviděli obnovené interiéry hradu, budete žasnout, prostě nádhera. Máte rádi historii a výtvarné umění? Ve třech patrech hradu vám nabízíme procházku sedmi expozicemi a dvěma výstavami. Máte rádi moravské vinaře? Spolehněte se na náš výběr. Chcete důstojně oslavit 100 let založení republiky? Čeká vás 100 vín ze všech čtyř vinařských podoblastí. Degustační stoly i stolky budou v královské kapli, hranolové věži, velkém sálu Ogilvy, v prostorech galerie, ve věži hradní hlásky, na vyhlídkové jižní terase a v hradním vinném sklepě. K vínu tapas, terinky, vyprošťovací teplá polévka a drobná jídla. Vybrali jste si? Na festivalu Víno z blízka si můžete užít všechno najednou. Na Špilberku - v sobotu 1. 12. 2018.
 

Na zdraví zahradě s vínem zpod Pálavy!

11. 9. 2018
Ve čtvrtek se loučíme s letošní sezónou Vína z blízka. Přijedou vinaři, kteří reprezentují výběr z budoucího Festivalu otevřených sklepů. Pořádáme ho na sv. Martina ve vinařských obcích Horní a Dolní Věstonice, Pavlov, Milovice a Bulhary. Byly to nervy! Většina oslovených vinařů postupně odříkala účast z důvodů posunů ve sklizni a návalu práce. Něco dřív dozrávalo, pak do toho zapršelo a začalo to zahnívat a tak dále. Dopadlo to však dobře, vinaři i vína budou! A budou i drobné úpravy a překvapení. Kvůli brzkému setmění dáme vinaře jen na terásky a pod pergolu, kde máme osvětlení. A protože jsme si společně celé léto užívali naší zahrady, uspořádáme na závěr malou benefiční aukci na péči o kytičky a nové výsadby. Při odchodu vás bude čekat několik desítek lahví vín, které si výhodně a za dobrovolnou cenu budete moct koupit. Výtěžek předáme kolegyním zahradnicím. Takže příští rok tu bude zahrada zase a komu se nechce čekat, budeme dělat v sobotu 1. prosince Víno z blízka na Špilberku.
 

Cuvée Beton – když se vinař zamiluje do betonu

28. 8. 2018
Když se v roce 2011 stal vítězem soutěže Vinařství roku, na plaketě měl sice napsáno Vinař František Mádl, ale sítě vás přesměrují na obchodní značku Malý vinař. Stránka má čtyři odstavečky: o nás, o vinařství, o půdě a o práci. O víně ani slovo! Ani to „malý“ není moc návodné, protože má 15 ha vinic, hrozny ještě přikupuje a ročně vyrobí do 200 tisíc lahví. Malým byl v roce 1992, kdy začínal s několika demižóny a bečičkami ve sklípku po rodičích. Dnes to prý platí jen v tom smyslu, že si s hrozny pořád hraje jako malý. Navíc to Malý vinař zní jako dobrý vtip, protože žije ve Velkých Bílovicích ve Velkopavlovické oblasti, mezi malé vinaře nepatří, rozhodně však patří mezi velké odborníky a legendy uvedené do Síně slávy vinařů. A jeho betonové „sudy“ rovněž nejsou malé. Je členem spolku Velkobílovičtí vinaři, členem odborné komise soutěže Vinařství roku a expertem na PIWI odrůdy. Když mluví o víně, je napůl básníkem a napůl chemikem.
 
 
 
pro návštěvníky pro média pro vinaře
napište nám tiskové zprávy registrace
novinky na e-mail akreditace podmínky účasti
o vínu z blízka    
     
katalog vinařů pořadatel
e-shop  
vstupenky
 
 
 
minulá vína z blízka budoucí vína z blízka festival otevřených sklepů  
 
 
 
informace o Duelech vinařů
Nadace Partnerství
Údolní 33, Brno 602 00
tel.: 515 903 121
vinozblizka@nap.cz

Kentico CMS