Aktuality

Zveme vás na Duel vinařství Stanislav Mádl a Vican rodinné vinařství

18. 8. 2016
Duel vinařů - zážitek a poučení pro každého, koho láká tajemství terroir a kouzlo snoubení vína s jídlem. Ve čtvrtek 29. 9. se v Restauraci Hotelu Barceló Brno Palace setká Vican rodinné vinařství z Mikulova a Vinařství Stanislav Mádl z Velkých Bílovic.
 

Festival jde do druhé poloviny

15. 7. 2016
Letní festival Víno z blízka se pátým večerem přehoupl do druhé poloviny. Letos nás čekají ještě 4 zahradní degustace vín z blízka. 
 
 

Tři šlechtitelky přivezou své novošlechtěnce

29. 6. 2016
O co více máme na Moravě malých vinařů, o to více odrůd každý z nich pěstuje. Je opravdu neuvěřitelné, že na 17200 ha osázených vinic, připadá 19037 registrovaných pěstitelů. Průměr je 0,9 ha na pěstitele, ale většina hospodaří na plochách 0,2-0,4 ha. Na osázených vinicích pěstují 26 bílých registrovaných odrůd a 24 červených. Z více než padesáti je pak přímo na Moravě vyšlechtěných 11 bílých a 13 červených odrůd. Impulzem k šlechtění byla mšička révokaz, která více než před sto lety donutila vinaře šlechtit odrůdy odolné vůči škůdcům i zdejšímu klimatu. Tři šlechtitelky přivezou 11 z těchto vín. Dvanáctým je víno Symposion, kuriozita odrážející odrůdovou pestrost moravských vinic. Vinařství Ampelos Vrbovec ho připravuje jako cuvée, v bílé verzi vyrobeno scelováním 110 bílých odrůd a v červené verzi vzniká z 80 modrých odrůd révy z Genofondu ČR.
 

Čejkovice - Tajuplné bludiště templářských sklepů

9. 6. 2016
Obec Čejkovice leží na nejteplejším místě naší republiky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1248, kdy se uvádí jako majetek řádu templářů. Doložené počátky vinařství v Čejkovicích spadají do 13. stol. Téměř 100 let před panováním českého krále Karla IV. začíná v obci systematicky pěstovat vinnou révu právě francouzský templářský řád. Dnes patří Čejkovice mezi nejvýznamnější vinařské obce v České republice.
Část dětství v Čejkovicích prožil zakladatel Československé republiky T. G. Masaryk; v jeho domku si můžete prohlédnout stálou expozici. V tvrzi je hotel a Zámecká galerie vín s bohatou nabídkou vín z okolí.
Současně s tvrzí templáři v Čejkovicích vybudovali rozsáhlé sklepní prostory. Sklepy byly tak vysoké, že jimi mohli projíždět ozbrojenci na koních, jejich šířka stačila i vozům plně naloženým zbožím. O jejich délce se dodnes vyprávějí legendy, údajně vedly z Čejkovic až do Skalice. V minulosti sklepy byly a dodnes jsou využívány pro uskladnění a zrání vín. Z celkového komplexu chodeb je nyní zpřístupněno 650 metrů sklepení, v části prostor sídlí stylová vinárna.

Šestice čejkovických vinařů se vám na degustaci v Otevřené zahradě představí již ve čtvrtek 16. června.
 

Duel vinařů 9. června se ruší

8. 6. 2016
Vážení přátelé, zítřejší Duel vinařů z provozních důvodů rušíme. Přesouváme ho na vhodnější, dosud neznámý termín. Včas vám ho dáme vědět. Vás co jste si koupili vstupenky během odpoledne kontaktujeme. Omlouváme se za komplikace.
Těšíme se na setkání s Víny z blízka příští čtvrtek v Otevřené zahradě. 
 
 
 
pro návštěvníky pro média pro vinaře
napište nám tiskové zprávy registrace
novinky na e-mail akreditace podmínky účasti
o vínu z blízka    
     
katalog vinařů pořadatel
e-shop  
vstupenky
 
 
 
minulá vína z blízka budoucí vína z blízka festival otevřených sklepů  
 
 
 
informace o Duelech vinařů
Nadace Partnerství
Údolní 33, Brno 602 00
tel.: 515 903 121
vinozblizka@nap.cz