Aktuality

Oldřich Drápal přiveze víno, které vzniklo snoubením země a slunce ve vinicích na Sonberku

18. 6. 2019
Příští čtvrtek nás čekají plody snoubení země a slunce ve vinicích. Tak pojmenovává svoje vína vinařství Sonberk. Ty vinice jsou vlastní, je jich 45 hektarů a všechny jsou na svazích slunečného vršku Sonberk. Uprostřed těch vinic stojí symbol moderní vinařské architektury – budova architekta Josefa Pleskota z roku 2008. Tzv. redukce na keři vede k tomu, že na jedné hlavě dozraje pouze 1,5 kg a všechny hrozny jsou sbírány ručně. Už takhle od začátku tiskne vínům svůj rukopis Oldřich Drápal (mladší). 
 

Moravská oáza v Brně – vína z Čejče a Šardic, zeleň, stín, jazz a výtvarné umění

4. 6. 2019
Dvakrát do roka, vždy kolem Velikonoc a Sv. Martina, pořádáme Festival otevřených sklepů. Propojíme pět vedle sebe ležících vinařských obcí, kde otevře na dva dny sklepy třicítka vinařů. Za 11 ročníků je těch festivalů už 26 a otevřených sklepů přes 750. Téměř všechny festivalové obce jsme již pozvali i na Víno z blízka do Brna. A tak mi dalo dost práce najít takové, které u nás ještě nebyly. Našel jsem a tak máme letos v zahradě Šardice, Čejč, Hovorany a Strážnici – východ a západ Slovácka.
 

Víno z blízka 2019 - Petr Ptáček z vinařství, které jako fénix povstalo z popela

21. 5. 2019
Příští týden ve čtvrtek přijede do Otevřené zahrady Nové Vinařství z Drnholce. Samo o sobě je legendou. Pamatuji si jeho provoz ještě před vyhořením, v dobách kdy jeho tváří byl Marek Špalek (vinařství patří do holdingu Agro Měřín). Nové Vinařství dosáhlo na řadu mezinárodních ocenění, například Decanter World Wine Award, Concours Mondial de Bruxelles nebo Berliner Wein Trophy. Dnes je jeho tváří enolog a ředitel Petr Ptáček. Deset let tvořil vína ve Vinařských závodech Bzenec a získal tam čtyřikrát titul národního šampióna Salónu vín. Že to nebyla žádná náhoda, dokázal v roce 2018, kdy tento titul získal už v barvách Nového Vinařství za Ryzlink vlašský 2016. Budova Nového Vinařství nese nápis Fénix 2010. Vylétlo doslova z popela a to rovnou do zlaté elity moravských vinařství. Za design, za inovátorství a samozřejmě za vína.
 

Víno z blízka 2019 – vína z vinic posetých kvítím a ošetřených beruškami

7. 5. 2019
Už jsem dostal pár dotazů, jaké bude ve čtvrtek 16. května počasí. Ještě přesně nevím, ale zdá se, že globální oteplování se v tento večer neprosadí. V Paříži minulý týden hodnotilo 450 expertů stav biodiverzity naší planety. Na 1 800 stránkách napsali, že milionu druhů živočichů hrozí vyhynutí a největšími hrozbami jsou: hospodaření s půdou, odlesňování, rybolov a lov, oteplování, znečištění a invazní druhy. Postupuje to rychleji, než zněla předešlá varování.
 

Víno z blízka 2019 – degustace uprostřed květeny a pod klenbou večerní oblohy

16. 4. 2019
​Letos to bude nádhera! Náš zahradní tým dokončil stavební úpravy, vylepšil chodníčky, obnovil lavičky, obstarali jsme úsporné svítilny do zahrady, uklidili jsme nejen svět, Česko a Brno, ale i naši Otevřenou zahradu. Dosázeli jsme zeleň a kytičky, ostříhali révu, postarali se o naše včely a objednali počasí. To, co vás však zajímá nejvíce, je určitě seznam vinařů a jejich vín. Mezi obcemi, ve kterých se najde alespoň 5-6 vinařů, jsme vyštrachali ještě dvě, které u nás samostatně nebyly. Přijedou k nám tedy vinaři z Hovoran a ze Šardic.
 
 
 
pro návštěvníky pro média pro vinaře
napište nám tiskové zprávy registrace
novinky na e-mail akreditace podmínky účasti
o vínu z blízka    
     
katalog vinařů pořadatel
e-shop  
vstupenky
 
 
 
minulá vína z blízka budoucí vína z blízka festival otevřených sklepů  
 
 
 
informace o Duelech vinařů
Nadace Partnerství
Údolní 33, Brno 602 00
tel.: 515 903 121
vinozblizka@nap.cz

Kentico CMS