19. 11. Sonberk a Žernosecké vinařství

fotogalerie


1) Ryzlink rýnský 2013, Stříbrný Sonberk  -  Ryzlink rýnský 2014 kab
2) Riesling 2013 botrytický sběr  -  Johanniter 2014 ps
3) Mladý muškát 2015  -  Mopr 2014 jak
4) Tramín 2014, suchý  -  Tramín 2014 ps
5) Pálava 2013, Stříbrný Sonberk  -  Muller Thurgau 2014 ps
6) Pálava 2012  -  Solaris 2014 vzh
7) Cuvée burgundského typu 2013barrique  -  Rulandské šedé 2014 vzh
8) Merlot 2012   -  Pinot noir 2012 vzh barrique


SONBERK

Sonberk (původně Sonnenberg - slunečný kopec) je historicky jedna z nejkvalitnějších viničních tratí v České republice, osázená révou již ve 13. století. Nyní na 40 hektarech vinice pěstujeme odrůdy z geologického hlediska nejvhodnější - Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín, Sauvignon, Rulandské šedé…
Výjimečnost tohoto terroir je dána nadmořskou výškou 210 až 260 m, orientací na jih až jihozápad. Půda je spraš s vysokým obsahem vápníku, draslíku a minerálních látek. Réva je ošetřována pouze ručně za dodržení všech zásad ekologického hospodaření šetrného k životnímu prostředí. Dokonalý hrozen s vyrovnaným obsahem kyselin, cukru a aromatických složek je cílem. Nejkrásnější pohled na pohoří Pálavy a na Novomlýnské nádrže na Mikulovsku je třešinkou na dortu Sonberku. Uprostřed vinohradů, tak, aby byly hrozny při sklizni co nejdříve „pod střechou", byl postaven nový vinařský dům místo staršího sídla Sonberku v klasických sklepích nedaleké obce. Jedná se o první moderní vinařskou architekturu v ČR, vytvořenou Josefem Pleskotem, architektem snoubení přírody a tvorby člověka.
Vinařství Sonberk vyrábí vína pro každodenní doušek, které zákazník najde v produktové řadě Stříbrný Sonberk. Vína z řady Velký Sonberk jsou vína výjimečná, plná minerality, extraktu a originality dané polohy, pravidelně oceňována doma i ve světě. Díky jejich kvalitě a přirozenému charakteru se těmto vínům dostává velké prestiže. Vína byla v posledních letech podávána při příležitosti mezinárodních jednání prezidentů a ministrů, nechybí v nabídce předních restaurací a jsou s velkým úspěchem exportována do zahraničí.
 

Žernosecké vinařství

Společnost Žernosecké vinařství s.r.o. byla založena 1. dubna 1995 a plynule navázala na výrobní činnost Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Žernosekách. V  současné době společnost obhospodařuje 31 hektarů viničních ploch a roční výroba je v průměru 150 000 lahví 0,75 l. Viniční tratě náleží do katastru tří vinařských obcí, a to Velkých Žernosek, Žalhostic a Lovosic. Převažují odrůdy na výrobu bílých vín, jak je Müller-Thurgau, Mopr, Tramín, ale své zastoupení mají také modré odrůdy, např. Modrý Portugal nebo Pinot Noir. Pěstování révy vinné má ve Velkých Žernosekách dlouhou tradici, kdy první písemná zmínka pochází již ze 13. století.
Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek. Přímo v areálu zámku poskytujeme také ubytování.
Vinice ve Velkých Žernosekách se tyčí nad klikatící se řekou Labe, která odráží na vinice sluneční paprsky a přispívá tím k výjimečnosti této lokality. Lokalita je vyjímečná i svými různorodými půdně-geologickými podmínkami, kdy je zde možné nalézt mimo tradiční opuky i různé břidlice nebo pískovce. Viniční tratě mají tradiční historické názvy: Kostelní, Mariánská, Malá Vendule a Velká Vendule. Kromě viniční tratě Kostelní byly ostatní tratě v minulém století zterasovány. Odrůdovou skladbu tvoří Müller-Thurgau, Mopr, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

 
 

Restaurace

Kavárna a restaurace Savoy, Brno

Stačí málo a člověk lehce podlehne kouzlu kavárny Savoy. Vnitřní prostor navržený architektem Jindřichem Kumpoštem v roce 1929 je nadčasový a bez kompromisů. Zároveň vybízí k posazení u kávy a vychutnání atmosféry. Hlavou se pak honí myšlenka, jak to tu asi vypadalo v počátcích kavárny Savoy s kapacitou až 1.000 míst na sezení. V době, kdy brněnská kavárna Savoy patřila k absolutní kavárenské špičce nejen v Brně, ale i Evropě.
 
 
 
 
pro návštěvníky pro média pro vinaře
napište nám tiskové zprávy registrace
novinky na e-mail akreditace podmínky účasti
o vínu z blízka    
     
katalog vinařů pořadatel
e-shop  
vstupenky
 
 
 
minulá vína z blízka budoucí vína z blízka festival otevřených sklepů  
 
 
 
informace o Duelech vinařů
Nadace Partnerství
Údolní 33, Brno 602 00
tel.: 515 903 121
vinozblizka@nap.cz

Kentico CMS